Picture this: Jak uczynić każdy dzień dniem Ziemi

earthtb

Kilka wskazówek, których nie powstydziłby się sam Kapitan Planeta!

W natłoku spraw łatwo zapomnieć o dbaniu o naszą planetę. Bez obaw, mamy dla was kilka wskazówek, które wam to ułatwią. Jeśli chcecie zmieniać świat, zacznijcie od zmiany nawyków!

 

1. Oszczędzaj – wydawaj pieniądze bardziej świadomie i zrezygnuj z konsumpcyjnego szaleństwa, które opanowało świat. Zamiast kupować książkę - znajdź ją w wersji online. Zamiast płacić rachunki pocztą - płać je online! W ten sposób zaoszczędzisz papier.

2. Używaj ponownie – użyj wyobraźni i zamiast rzeczy wyrzucać (np. słoiki albo stare t-shirty), znajdź dla nich nowe zastosowanie. Jeśli nie masz pomysłów, skorzystaj z interentu!

3. Recycling – każdy może to robić, wystarczy odrobina organizacji i zmiana przyzwyczajeń.

(zdjęcie: wikipedia.org)

4. Dzień bez mięsa – przynajmniej raz w tygodniu zrób sobie dzień wegetariański. Dlaczego? Bo większość zwierząt na ubój hoduje się na farmach, które produkują mnóstwo odpadów. Więcej niż ludzie. Jeśli każdy z nas ograniczy spożycie mięsa, świat będzie mniej zanieczyszczony.

5. Oszczędzaj światło – żarówki LED są świetnym sposobem na oszczędzenie na prądzie. Jasne, są droższe niż zwykłe żarówki, ale na dłuższą metę bardziej się opłacają. LED-y emitują znaczniej mniej dwutlenku węgla. Serio, różnica jest olbrzymia.

6. Oszczędzaj wodę – to bardzo proste - po prosty zakręcaj wodę, gdy nie jest ci potrzebna. Wystarczy zmienić codzienne nawyki - zakręć kran, gdy szorujesz zęby, gdy się mydlisz i nacierasz głowę szamponem. Małe rzeczy zrobią wielką różnicę.

(zdjęcie: kalt-gartenbau.ch)

7. Unikaj plastiku – tylko niewielka część plastikowych wyrobów poddawana jest recyclingowi, reszta po prostu trafia (w najlepszym przypadku) do kosza. To ma bardzo zły wpływ na środowisko. Zwłaszcza na zwierzęta. Spróbujcie więc zaminić plastikowe siatki z supermarketów na płócienne torby i korzystanie z jednej szklanej butelki zamiast dziesiątek plastikowych.

8. Kupuj od lokalnych dostawców – w ten sposób dowiecie się więcej o produktach, które jecie i będzie mieli pewność, że są świeże. Starajcie się również nie kupować jedzenia poza sezonem. Dobra dieta to ważna sprawa, nie lekceważcie jej.

9. Zaangażuj się – nie liczcie na to że inni zrobią coś za was. Zaangażujcie się w ochronę środowiska. Małymi krokami możecie dokonać wielkich zmian. Możecie choćby zasadzić drzewo. Jeśli chodzi ochronę naszej planety, liczy się każda inicjatywa. Zamiast biernie przyglądać się jej zanieczyszczaniu, dołączcie do jej oczyszczania.

(zdjęcie: uopa.esngreece.gr)

Picture this! – śledź kampanię!

(zdjęcie główne: nikkeneurope.wordpress.com)

Może ci się spodobać