Prawdziwi ludzie, którzy są cyborgami!

axn-cyborgs-1ndex

Przyszłość już tu jest!

Kino i telewizja eksplorują koncepcję cyborgów już od jakiegoś czasu. Jednym z ciekawszych i świentie napisanych seriali akcji, które podejmują ten temat jest "Intelligence" (premiera 23 marca o 19:00 w AXN). Seria opowiada o specjalnym agencie (w tej roli znany z serialu "Lost: Zagubieni" Josh Holloway) elitarnej rządowej organizacji z wszczepionym do mózgu mikrochipem, który daje mu bezpośredni i natychmiastowy dostęp do najważniejszych i najcenniejszych baz danych na świecie. Choć brzmi to wszystko jak science-fiction, jednak po świecie chodzi znacznie więcej "cyborgów" niż nam się wydaje. 

GALERIA: RZECZY, KTÓRE NAJBARDZIEJ WKURZAJĄ NAS W FILMACH SCIENCE-FICTION

Poznajcie 10 prawdziwych osób, które w pełni zasługują na miano cyborgów!

 

(Wikimedia commons)

1. Neil Harbisson
Prawdopodobnie najsłynniejszym z nich jest właśnie Neil, który urodził się z achromatopsią (ekstremalną odmianą daltonizmu, które pozwala widzieć świat na czarno i biało), jest właścicielem specjalnego elektronicznego "oka" umożliwiającego mu postrzeganie kolorów za pomocą dźwięków, czyli pozwala mu słyszeć kolory.  "Gdy zacząłem śnić w kolorze, czułem, że software i mózg stały się jednością"- wspomina.

Jego wystąpienie na panelu Ted Talk jest naprawdę fascynujące:

2. Kevin Warwick
Profesor cybernetyki z brytyjskiego Uniwersytetu w Reading, eksperymentował z przeróżnymi implantami od 1998. Wszczepił sobie np. w ramię mikrochip, który pozwalał mu zdalnie sterować światłem, ogrzewaniem i komputerami. 

3. Jesse Sullivan
Jesse został cyborgiem, gdy został właścicielem bionicznej ręki. Oprócz możliwości kontroli jej za pomocą mózgu, ta pozwala mu odczuwać ciepło i zimno oraz to z jaką siłą ściska przedmioty.

4. Nigel Ackland
Gdy Nigel stracił fragment ręki w wypadku w pracy, zrobił sobie "upgrade". Jego nowa ręka pozwala chwytać nawet bardzo delikatne przedmioty.

(Jesse Sullivan i Claudia Mitchell przybijają sobie piątkę, zdjęcie: Getty Images)

5. Claudia Mitchell
Claudia została pierwszą kobietą-cyborgiem, gdy stała się właścicielką bionicznej kończyny podobnej do tej należącej do Sullivana.

6. Rob Spence
Rob stracił oko w wypadku z bronią w wieku 13 lat. Teraz Rob jest jednookim filmowcem, który jest właścicielem sztucznego oka wyposażonego w kamerę. Nie jest ono co prawda podłączone do jego mózgu, ale pozwala mu na kręcenie wszysztkiego, dosłownie, z perspektywy pierwszej osoby (łącznie z przewracaniem oczami i mruganiem).

7. Cameron Clapp
Gdy Cameron miał 14 lat, zemdlał na torach kolejowych. To doprowadziło do wypadku, w którym stracił obie nogi i rękę. Wkrótce został jednak wyposażony w protezy nóg, które może kontrolować za pomocą mózgu dzięki specjalnemu mikroprocesorowi. Dzięki nim został sportowcem i aktywistą.

8. Jens Naumann
Jens był pierwszym znanym właścicielem sztucznego narządu wzroku. Jego elektroniczne oku podłączone jest bezpośrednio do jego kory wzrokowej za pomocą specjalnych implantów. Choć pozwala mu to jedynie widzieć zarysy i ogólne kształty przedmiotów, i tak jest to niesamowite naukowe i medyczne osiągnięcie.

9. Miikka Terho
Na skutek dziedziczonej choroby oczu Miikka oślepł w wieku 35 lat. Jednak po poddaniu się przełomowej operacji, podczas której wszczepiono mu czuły na światło mikrochip, zamiennik siatkówki i połączono je z nerwami wzrokowymi, mężczyzna częsciowo odzyskał wzrok.

10. Michael Chorost
Michael stracił słuch po trzydziestce. Jednak w 2001 wszczepiono mu w czaszkę komputer, który pozwolił mu go odzyskać! 

Bonus:
Jerry Jalava
Ok, ten przypadek nie można traktować do końca poważnie... Po tym jak Jalava stracił palec w wypadku na motocyklu, wstawił sobie do protezy... pendrive! Wyznał kiedyś, że może zmienic w mp3 player.

(zdjęcie główne: Getty Images)

Może ci się spodobać