Picture this: Oceany pełne śmieci

axn-ocean-pollution-index

Nie zamieniajmy oceanów w wysypisko śmieci!

Oceany toną w śmieciach i powinniśmy się tego wstydzić. Mimo że nie ma dokładnych danych pokazujących, ile śmieci wyrzucamy do oceanów National Academy of Sciences oszacowało w 1975, że co roku trafia do nich kolejne 6,35 miliarda kilogramów odpadów. To przerażające z wielu powodów.

Poza aspektem czysto estetycznym, ważniejsze jest zagrożenie życia jakie śmieci stanowią dla oceanicznej fauny. Zwierzęta na ogół mylą śmieci z pożywieniem. Według Marine Pollution Bulletin ich spożywanie ma katastrfaolne skutki dla zdrowia - odpady odkładają się bowiem w przewodzie pokarmowym zwierząt dopóki go nie zablokują. W efekcie giną z głodu lub na skutek poważnych dolegliwości gastrycznych. Nawet jeśli śmieci nie zostają zjedzone, i tak stanowią poważne zagrożenie. Zwierzęta mogą się nimi skaleczyć lub w nie zaplątać - zwłaszcza jeśli trafią na ostre przedmioty pokroju odłamków szkła, haków czy sieci rybackie.

(freeimages.com)

Te teorie potwierdziła autopsja 10-metrowego kaszalota znalezionego zdechłego na hiszpańskim wybrzeżu w 2015. Zwierzę zjadło 17 kilogramów śmieci. To jeden z 5 potwierdzonych przypadków śmierci wieloryba na skutek konsumpcji plastiku. Reszta wielorybów, które padły jego ofiarą mogą lepiej go trawić albo po prostu nigdy nie wypłyneły na brzeg. Żółwie, mimo że bywają bardziej wybiórcze (jedzą śmieci przypominające meduzy i inne morskie stworzenia) też potrafią się nimi udusić.

Ostatnio atol Midway zyskał rozgłos ze względu na problemy z dietą lokalnego ptactwa, głównie albatrosów (które są nawet na jego fladze). Tamtejsze ptaki szukają bowiem pożywienia w wodzie i w 12 procentach przypadków znajdują tam plastik.

Są grupy, które szukają skutecznych sposobów oczyszczania wód ze śmieci, ale póki co żaden nie okazał się wystarczająco skuteczny. Do czasu gdy je znajdziemy nie pozostaje nam nic innego, jak nie zaśmiecanie oceanów odpadami, aby nie skończyły w brzuchach pływających w nich stworzeń lub na ich szyi.

Picture this! – śledź kampanię!

Może ci się spodobać