Spróbowaliśmy ugotować danie z czasów Spartakusa. Oto, co nam wyszło!

axn-spartacusfood-open

"Co może pójść nie tak z przygotowaniem przepisu z IV wieku?"

Dokładnie to pomyśleliśmy, gdy przeglądaliśmy pewien przepis na rybę ze słynnej księgi kucharskiej Apicjusza. Jest tam naprawdę sporo ciekawych porad i fantastycznie brzmiących dań - niestety nie było w niej zbyt wielu informacji o proporcjach. Ostatecznie postawiliśmy na rybne danie, którego przepis brzmiał w oryginale następująco:

XIII. PISCES OENOTEGANON: A crudo pisces quos volueris lavas, componis in patinam, mittis oleum, liquamen, vinum, fasciculos porri etmcoriandri, coquitur. teres piper, origanum, ligusticum et fasciculos quos elixasti, teres et suffundes impensam de patina. facis ut obliget. cum bene tenuerit, piper asparso inferebis.

Po krótkich poszukiwaniach ryby, która dominowała na stołach w czasach Spartakusa, postawiliśmy na pstrąga. Oczywiście kupiliśmy całą rybę, razem z łbem.

Oto co z nią zrobiliśmy:

1. Umyliśmy dokładnie, włożyliśmy do garnka, zalaliśmy białym wytrawnym winem, posypaliśmy naszym odpowiednikiem popularnej wówczas przyprawy garum (czyli sosem rybnym) i dodaliśmy do niej odrobinę oliwy (zgodnie z przepisem). Czuliśmy się trochę dziwnie polewając rybę sosem rybnym, ale byliśmy bardzo ciekawi rezultatu.

2. Do garnka wrzuciliśmy pokrojonego pora i sproszkowaną kolendrę i dusiliśmy razem z rybą.

Zapach była naprawdę apetyczny.

3. Dodaliśmy pieprz, oregano i lubczyk i wszystko razem wymieszaliśmy.

Nadszedł czas na spróbowanie mieszanki. Sos rybny sprawił, że całość była niezwykle słona, choć do potrawy nie dodaliśmy ani trochę soli. Aby uratować danie dolaliśmy do niego trochę wody.

 

Gdy skóra zaczęła odchodzić od ryby, doszliśmy do wnioski, że danie jest gotowe. Do gwoździa programu przygotowaliśmy puree z ziemniaków, które polaliśmy płynem z duszenia pstrąga. 

Jak nam smakowało?

Danie było pyszne! Kto by pomyślał, że tak stara receptura przetrwa próbę czasu? Ci Rzymianie wiedzieli, co robią! Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni, gorąco polecamy na starożytny przepis!

 

Oglądajcie ostatni sezon "Spartakusa: Wojna potępionych" w każdy piątek o 22:00 w AXN!


Smacznego!

(zdjęcie: starz)

Może ci się spodobać