Największe okupy w historii

axn-biggest-ransoms-1ndex

Co ludzie byli warci mnóśtwo pieniędzy.

Trudno sobie wyobrazić, co muszą czuć ludzie, którzy zostają porwani. Zwłaszcza jeśli zostają porwani daleko od domu, w obcym kraju z dala od osób, które mogą im pomóc. Właśnie w takich sytuacjach wkracza ekipa "Zabójczych umysłów: poza granicami", która pomaga amerykańskim obywatelom na obczyźnie. Zastanawialiście się kiedyś, ile wynosiły największe okupy w historii? Poznajcie 10 z nich według Business Insider!

GALERIA: 15 TAJEMNIC "ZABÓJCZYCH UMYSŁÓW", KTÓRE TRZEBA ZNAĆ!

Samuel Bronfman II (2,3 miliona dolarów w 1975)
Dzień po tym jak zapłacono okup za dziedzica fortuny rozlewni Seagram (wart 11,2 miliona dolarów dzisiaj) FBI zrobiło nalot na nowojorskie mieszkanie, w którym przetrzymywano Samuela, uratowało go, aresztowało sprawców i odzyskało pieniądze.

John R Thompson (3 miliony dolarów w 1974)
Dyrektor firmy Firestone został porwany przez argentyńskich partyzantów. Okup zapłacony za mężczyznę w 1974 dziś wyniósłby 13,9 miliona dolarów.

(na zdjęciu: John Paul Getty III, źródło: Getty Images/ Hulton Archive)

John Paul Getty III (3 miliony dolarów w 1973)
Getty został porwany przez włoskich mafiozów. Po tym jak jego rodzina odmówiła (!) zapłacenia im żądanych 17 milionów dolarów, chłopcu odcięto ucho i wysłano je do prasy. Okup zmniejszono do 3 milionów (dzisiaj wartych ok. 15,9 miliona dolarów) i rodzina zgodziła się go zapłacić.

Enrique Metz (5 milionów dolarów w 1975)
Porywaczami po raz kolejny okazali się argentyńscy partyzanci. Okup zapłacony za kierownika firmy Mercedes Benz w 1975 dzisiaj wart jest 21,2 miliona dolarów.

 

(zdjęcie: domena publiczna)

Patty Hearst (6 milionów dolarów w 1974)
19-letnia spadkobierczyni fortuny grupy medialnej Hearst i jej chłopak zostali porwani przez ultralewicową Symbioniczną Armię Wyzwolenia (SLA). Grupa zażądała od jej ojca zapewnienia jedzenia potrzebującym mieszkańcom Kalifornii o wartości 70 milionów dolarów (co dzisiaj kosztowało by ok. 400 milionów). Ojciec Hearst rozdał jedzenie warte (wówczas) zaledwie 6 milionów, na dodatek niezbyt dobrej jakości. To nie spodobało się porywaczom, więc ci odmówili uwolnienia Patty. Dziewczyna przyłączyła się do porywaczy, zostając przestępcą i symbolem syndromu sztokholmskiego.

Charles Lockwood (2 miliony dolarów w 1973 i 10 milionów w 1975)
Roberts został porwany DWUKROTNIE przez tych samych ludzi - grupę argentyńskich partyzantów ERB - w ciągu 26 miesięcy. Dzięki temu porywacze zarobili sumę wartą dzisiaj 50 milionów dolarów.

(zdjęcie: wikimedia commons)

Victor Samuelson (14,3 milionów dolarów w 1974)
Victor Samuelson został porwany przez marksistowskich rebeliantów w 1974. Zanim zapłacono okup (dzisiaj wart 70 milionów dolarów) przetrzymywano go 100 dni! 

Walter Kwok (77 milionów dolarów w 1997)
Walter był synem najbogatszego chińskiego biznesmena i został porwany przez słynnego gangstera o pseudonimie Big Spender. Jego okup z 1997 dzisiaj kosztowałby 110 milionów dolarów.

Victor Li (134 miliony dolarów w 1996)
Li był kolejną ofiarą Big Spendera, który tym razem zażądał okupu dzisiaj wartego 197 milionów dolarów. Gangstera w końcu złapano i zabito.

Juan i Jorge Born (60 milionów dolarów w 1974)
Dwaj bracia zostali porwani przez Montoneros. Wypuszczono ich po zapłaceniu 60 milionów dolarów (dzisiaj żądany okup kosztowałby 293 miliony dolarów!).

(zdjęcie główne: CBS)

Może ci się spodobać