Najgłośniejsze historie o internetowych stalkerach

axn-staling-1ndex

Po tym zmienicie wszystkie hasła.

Załoga "CSI: Cyber" zajmuje się przestępstwami, która mimo tego że pojawiły się stosunkowo niedawno, błyskawicznie stały się prawdziwą plagą. Rosnąca ilość prawdziwych cyberprzestępstw sprawia, że sieć stała się bardzo niebezpiecznym miejscem i ludzie tacy jak grana przez Patricię Arquette Avery Ryan są nam potrzebni jak nigdy wcześniej.

GALERIA: JAK NAPRAWDĘ DZIAŁA "CSI" CYBER"

W sieci wszyscy jesteśmy narażeni na ataki hakerów, złośliwe oprogramowanie i wszelkiej maści "konie trojańskie", które umożliwiają obcym ludziom wgląd w nasze prywatne pliki. Poznajcie 6 historii o stalkingu w sieci, które zmrożą wam krew w żyłach i sprawią, że dobrze sprawdzicie zabezpieczenia na komputerze.

Amanda Todd

(zdjęcie: kadr z filmy Amandy Todd na YouTube)

Ta przygnębiająca historia skończyła się samobójstwem 15-letniej Kanadyjki Amandy Todd. Przed śmiercią nastolatka umieściła na YouTube przejmująćy film, w którym opowiedziała, jak ją szantażowano, napadnięto i zmuszano do obnażania się przed kamerą. Jej wideo, które obejrzano kilka milionów razy, rozpętało burzę w mediach i zainspirowało debatę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci i ochrony takich osób jak Amanda przed nękaniem w sieci.

Adam Savader

(zdjęcie: Facebook)

Savader był młodym republikańskim aktywistą z Nowego Jorku, który pracował przy nieudanej kampanii Newta Gingricha w 2012. Zmagający się z problemami psychicznymi mężczyzna włamał się na konta 15 kobiet (w większości studentek), ukradł ich prywatne zdjęcia i używał ich, żeby je szantażować. Savader przeprosił za swoje czyny cytując Billa Clintona: "Staram się wszystko naprawić". Skazano go na 30 miesięcy więzienia.

12-latka prześladuje koleżankę
Ten przykry przypadel zaczął się od tego, że dwie dziewczynki (11 i 12 lat) włamały się na profil koleżanki na Facebooku i przerobiły jej zdjęcia na znacznie bardziej wyzywające. Jakby tego było mało, podając się za rówieśniczkę oferowały seks obcym mężczyznom. Rodzice pokrzywdzonej dziewczynki oprócz ukarania koleżanek zażądali zabronienia im korzystania z internetu. Ostatecznie jedną z dziewczynek odpowiedzialnych za nękanie koleżanki skazano na 6 miesięcy w zawieszeniu i pozwolono jej korzystać z komputera wyłącznie pod nadzorem rodziców. 

Cassidy Wolf

(zdjęcie: Cassidy Wolf's Instagram)

Laureatka konkursu piękności, Cassidy Wolf, była śledzona za pomocą internet przez okrągły rok zanim zdała sobie sprawę, że ktoś obserwuje jej każdy ruch. Po zhakowaniu jej kont na portalach społecznościowych, jej prześladowca wysłał Cassidy jej nagie zdjęcia (których ta nigdy wcześniej nie widziała) oraz e-mail o treści:  

"Oto co się wydarzy! Albo spełnisz jedno z moich żądań albo wrzucę te zdjęcia do sieci ... i twój sen o karierze modelki zmieni się w karierę gwiazdy porno.  a pornstar. Zrób jedną z tych rzeczy, a oddam ci twoje konta i skasuje zdjęcia: 1) Wyślij mi dobrej jakości zdjęcia na Snapchacie 2) Wyślij mi dobrej jakości nagranie 3) Połącz się ze mną na Skypie i rób, co ci powiem przez 5 minut. Jeśli nie zrobisz żadnej z tych rzeczy lub zignorujesz tego maila, twoje fotki trafią do sieci. Twój wybór :)"

Okazało się, że laptop ofiary zainfekowany był złośliwym oprogramowaniem, które umożiwiało prześladowcy obserwowanie jej za pośrednictwem kamery w jej laptopie. FBI odkryło, że sprawcą był chłopak z jej szkoły, Jared James Abrahams (którego Cassidy rozpoznała, choć nie znała go osobiście). Nastolatek zaraził komputery 150 innych kobiet i je również szantażował. Za karę skazano go na 18 miesięcy więzienia.

Stalkerzy z NSA

(zdjęcie: domena publiczna)

Zwykli prześladowcy to jedno, prześladowcy z dostępem do najnowszych technologii i wysokiej klasy narzędzi szpiegowskich to zupełnie inna bajka. NSA, amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, odnotowała co najmniej 12 przypadków własnych pracowników śledzących i podsłuchujących obce osoby (w których się podkochiwały) za pomocą narzędzi agencji. Niektórzy z nich podsłuchiwali aż 9 osób na raz! Przerażające.

Historia Joe Gooda

Joe Good był prześladowany przez swoją byłą kochankę, Tawny Blazejowksi, który gotowa była zrobić wszystko, żeby zniszczyć mu życie po tym jak się rozstali. Doprowadziła do tego, że mężczyzna został trzykrotnie aresztowany oraz zwolniony z pracy w firmie ubezpieczeniowej, w której pracował od 24 lat. Blazejowski na tym jednak nie poprzestała - uprzykrzała życie jego znajomym, sąsiadom, a nawet najemcy jego nowej dziewczyny. Koszmar dobiegł końca, gdy była partnerka Gooda trafiła do więzienia. 

(zdjęcie główne: kadr z "CSI: Cyber"/ CBS)

 

Może ci się spodobać