Znaki 2

Następna emisja: Czwartek, 18 lipca

Nadchodzące emisje Znaki 2

close
Czwartek, 18 Lipiec
Znaki 02005 - Episode 5
Sezon 2
Odcinek 5
Piątek, 19 Lipiec
Znaki 02005 - Episode 5
Sezon 2
Odcinek 5
Piątek, 19 Lipiec
Znaki 02006 - Episode 6
Sezon 2
Odcinek 6
Sobota, 20 Lipiec
Znaki 02006 - Episode 6
Sezon 2
Odcinek 6
Poniedziałek, 22 Lipiec
Znaki 02007 - Episode 7
Sezon 2
Odcinek 7

W miasteczku Sowie Doły ginie studentka. Tajemniczą i okrutną egzekucją żyją media w całej Polsce. Śledztwo podąża w wielu kierunkach, jednak sprawa nie zostaje rozwiązana. Po latach, w tej samej miejscowości, dochodzi do kolejnej zbrodni. Śledztwo prowadzi komisarz Trela, który, by dotrzeć do prawdy, musi przełamać zmowę milczenia panującą w miasteczku.

Komisarz Michał Trela
Andrzej Konopka

Rozwodnik, samotny ojciec, nowy komendant policji w Sowich Dołach. Wcześniej pracował w Krakowie, gdzie był członkiem pionu dochodzeniowego. Po zachowaniu córki, Niny, widać, że Trela miał kiedyś problemy z alkoholem, w jego zachowaniu widać demony przeszłości. Ma zdroworozsądkowe podejście do życia, ale w pracy działa instynktownie, bywa porywczy. Nie zależy mu na sympatii otoczenia, nie przestrzega konwenansów, chce jak najlepiej wywiązywać się z powierzanych mu zadań. Sowie Doły początkowo wydają mu się zwykłym, niczym niewyróżniającym się miasteczkiem, które traktuje jak miejsce zesłania. Musi jednak szybko się w nim odnaleźć i uważnie obserwować mieszkańców, by poznać prawdę o tajemniczych morderstwach, które tam popełniono. Jest w miasteczku nowy, miejscowi traktują go z nieufnością. Chce pokazać, że nie cofnie się przed niczym, aby rozwiązać ponurą zagadkę sprzed lat. Trela mieszka z córką w gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez aspirant Adę Nieradkę, z którą na co dzień pracuje na komendzie. Razem prowadzą śledztwo w sprawie popełnionych w Sowich Dołach zabójstw. Z biegiem czasu rodzi się między nimi przyjaźń i bliskość.


Aspirant Ada Nieradka
Helena Sujecka 

 

Trzydziestolatka, razem z mężem prowadzi w Sowich Dołach gospodarstwo agroturystyczne, w którym, po przeniesieniu do miasteczka, zatrzymuje się Trela z córką. Jest bardzo pracowita, sumienna, trochę zagubiona. To dobra policjantka. Swoje obowiązki wykonuje najlepiej jak potrafi. Gdy tylko może, stara się pomagać osobom ze swojego otoczenia. Jest oddaną i lojalną przyjaciółką. Sprawa morderstwa, w której głównym podejrzanym okazuje się mąż Ady pokazuje jak silną jest kobietą. Stara się przy tym zachować pełen profesjonalizm i nie łączyć życia osobistego z zawodowym. Dobrze pracuje się jej z nowym komendantem, choć nie zawsze rozumie jego postępowanie. Nie próbuje go oceniać ani pouczać. Darzą się z Trelą zaufaniem, a z czasem przyjaźnią.

 

Jonasz
Andrzej Mastalerz

Przedstawiciel lokalnej społeczności Sowich Dołów, szaleniec, mistyk. Wierzy, że dostał od Boga dar i chce go jak najlepiej wykorzystać. Jest uznawany za cudotwórcę. Pomaga życiowym rozbitkom, wyciąga ludzi z nieszczęść i chorób. Prowadzi farmę która jest schroniskiem dla różnych rozbitków życiowych. Jedni go kochają, inni się go boją. Jest jedną z osób, które sprzeciwiają się odwiertom w dawnej sztolni. Uważa, że zmarłym, których szczątki mogą się tam znajdować, należy się szacunek.  

 

Antoni Paszke
Mirosław Kropielnicki

Burmistrz Sowich Dołów, razem z biznesmenem Targoszem chce zapoczątkować wydobycie cennego surowca z miejscowej kopalni odkrywkowej. Jest zawsze uśmiechnięty i kontaktowy, świetnie zarządza biednym miasteczkiem. Bardzo dba o swój wizerunek. W rzeczywistości to tchórz, karierowicz i cynik. Wizja poprawy warunków życia w miasteczku, wybudowanie nowych budynków użyteczności publicznej, stworzenie miejsc pracy – to wszystko zapewni Paszke sympatię wyborców i pewną wygraną w kolejnych wyborach, a z tego niełatwo zrezygnować. Paszke ma nastoletnią córkę Agatę, uczennicę miejscowej szkoły, i syna Roberta, który mieszka w gospodarstwie prowadzonym przez Jonasza.

 

Agata Paszke
Helena Englert

Córka burmistrza Sowich Dołów i uczennica lokalnej szkoły. Ma problemy z agresją, a swoją złość wyładowuje na treningach bokserskich. Lubi budzić w ludziach strach, nie boi się wyrażać własnego zdania. Jest bezpośrednia, nie uznaje kompromisów. Twardo broni swoich racji. Nie lubi dzielić się z innymi, jest bardzo zazdrosna o swojego chłopaka Radka. Gdy czuje się oszukana nie ma oporów przed zemstą. Po przyjeździe nowego komendanta do Sowich Dołów zaprzyjaźnia się z jego córką, Niną.

 

Targosz

Mariusz Ostrowski

Lokalny biznesmen, inteligentny i przebiegły. Dorobił się w USA, a po powrocie do ojczyzny prowadzi firmę w Sowich Dołach. Lokalny patriota, chce uchodzić za dobrodzieja miasteczka. Proponuje burmistrzowi intratny interes – wydobycie melafiru, czyli surowca do budowy trakcji kolejowych i dróg, na którym w Europie zarabia się miliony. Projekt to nie tylko wielkie pieniądze dla miasta, ale też miejsca pracy dla mieszkańców.

 

 

Sierżant Krzysztof Sobczyk 
Piotr Trojan

Rdzenny mieszkaniec Sowich Dołów, małomówny, poczciwy, głosi pochwałę małomiasteczkowego życia. Mundur to dla niego powód do dumy, daje mu siłę i władzę, wzbudza dzięki niemu respekt. Oburza go nieszablonowo zachowujący się komisarz Trela, nie ufa ludziom z dużych aglomeracji. Gdyby nie był policjantem, zostałby księdzem. Wychował się u boku zmarłego niedawno proboszcza Sowich Dołów, księdza Wincentego, i uważa się za spadkobiercę jego idei. Chce pełnić rolę strażnika moralności mieszkańców miasteczka. Sprzeciwia się wydobyciu melafiru z terenów dawnej sztolni, w czym wspiera go Bławatska i Jonasz.

 Zofia Bławatska
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik

 Ma 57 lat. Po śmierci córki Laury, która została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach, przeszła załamanie nerwowe. Od tamtej pory zdarza jej się stać przed miejscową szkołą i czekać aż córka skończy lekcje. Wśród mieszkańców Sowich Dołów uchodzi za wariatkę i wykorzystuje to, żeby odnaleźć sprawcę zbrodni sprzed lat. Sprzeciwia się działalności Targosza i pracom w kopalni. Uważa, że to miejsce to cmentarz wszystkich tych, którzy zginęli w sztolni w czasie wojny i należy im się szacunek. Dorabia jako sprzątaczka w klubie bokserskim.

 


 

Ksiądz Roman Śmigielski
Rafał Cieszyński

Zjawia się w Sowich Dołach po śmierci dotychczasowego proboszcza, księdza Wincentego. Interesuje się życiem miasteczka, chce poznać jego mieszkańców. Jest bacznym obserwatorem, osobą z zewnątrz, a przez to dostrzega więcej.  Odbiega od stereotypowego obrazu małomiasteczkowego księdza - jest ciekawy świata, interesuje się fotografią. Lubi piesze wycieczki po górach, bardzo dba o kondycję fizyczną. Przypadkowo trafia na niepokojące znalezisko z przeszłości, które może odkryć prawdę o zbrodniach popełnionych w Sowich Dołach.

 

 


Nina Trela
Magdalena Żak

 Córka nowego komendanta Sowich Dołów. Ma 17 lat, przyjechała z ojcem w Góry Sowie z Krakowa. Jest opiekuńcza, skromna, ma w sobie dużo empatii. Od lat wychowuje się bez matki, ojciec to dla niej najważniejsza osoba, dlatego bardzo o niego dba. Niechętnie przeprowadziła się z miasta do niewielkiej górskiej miejscowości, ale szybko odnalazła się w nowym otoczeniu. Przyjaźni się z Agatą, córką burmistrza, jest pod jej dużym wpływem. 

 

 


 

Błażej Nieradka
Michał Czernecki

Mąż Ady, znają się od dzieciństwa, razem prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, w którym po przeprowadzce z Krakowa mieszka komisarz Trela z córką. Zdradzał żonę z jej najlepszą przyjaciółką, Patrycją. Żałuje tego, co zrobił, nadal kocha Adę, chce do niej wrócić. Jest jednym z podejrzanych o zamordowanie Patrycji.

 

 


 

 

Dorotka

Upośledzona dziewczyna, mieszkanka Sowich Dołów. Znajduje się pod opieką Jonasza, mieszka na jego farmie. Jest bardzo nieśmiała i zamknięta w sobie. Nie lubi obcych, ufa tylko Jonaszowi.